Това е архивирана версия на сайта на МИГ-Елхово от Програмен период 2007-2013 от дата 21 октомври 2016 год.

Мярка 123 – Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти


Приложима Наредба на МЗХ по мярката: НАРЕДБА № 18 от 26.06.2008

Описание на целите

  • Подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентноспособността на предприятията в хранително-преработвателната и горската промишлености чрез по-доброто използване на факторите за производство; въвеждането на нови продукти, процеси и технологии; подобряване на качеството и безопасността на храните и тяхната проследяемост.
  • Постигане на съответствие със стандартите на Общността.
  • Подобряване опазването на околната среда.

Инвестициите, насочени за преодоляване на структурните проблеми в хранително-преработвателната  на територията на МИГ-Елхово чрез модернизиране и повишаване ефективността и продуктивността на производството ще осигури добавяне на стойност към земеделските продукти, включително и на традиционните такива и ще увел  ичи пазарните и експортни възможности на първичните продукти.

В условията на силно наситен  и конкурентен пазар на хранителни стоки конкурентоспособността на предприятията в значителна степен зависи от подобряване на ефективността на производството и маркетинга, въвеждане на иновации, използването на възобновяеми източници на енергия, подобряване на качеството и безопасността на храните, опазване на околната среда, подобряване условията на труд и хигиена.

Обхват на мярката

1. Географски обхват на мярката:  цялата територия на МИГ-Елхово

2. Обхват на инвестициите по мярката: подкрепа се предоставя за материални и нематериални активи, които:

а) подобряват цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността  на предприятията;

б) отнасят се до преработка и/или маркетинг на продукти описани в Приложение I на Договора за ЕС с изключение на рибни  и горски продукти, и/или развитие на нови продукти, процеси и технологии за продукти описани в Приложение I на Договора за ЕС с изключение на рибни  и горски продукти;

в) отговарят на стандартите на Общността

3. Специални условия / изключения:

  • Сектор „тютюн” е изключен от подкрепа.
  • Подкрепа няма да бъде предоставяна на предприятия изпитващи трудности, както е дефинирано в Насоките на Общността за Държавна помощ за спасяване и преструктуриране на фирми, изпитващи затруднения.
  •  Подкрепа ще се предоставяна само за изграждане/модернизиране на лаборатории, които са собственост на кандидатстващото предприятие, разположени са в негова сграда и се използват за собствените продукти на предприятието.
  • Инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници са допустими ако се отнасят за нуждите на предприятието, и/или за производство на енергия за продажба чрез преработка на растителна и животинска първична и вторична биомаса от продукти описани в Приложение І от Договора за ЕС (виж Раздел 5.1.).
  • Всички проекти за производство на био-енергия за продажба трябва да включват пред-проектни проучвания.
  • Когато организацията на общия пазар, включително схемите за директно подпомагане, финансирани от Европейският земеделски фонд за гарантиране (ЕЗФГ) налагат ограничения върху производството или върху подпомагането на Общността на равнището на отделно преработвателно предприятие, инвестиции които биха увеличили обема на производството отвъд тези ограничения няма да бъдат подкрепяни по мярката.
  • Когато в резултат на проекта се увеличава капацитета на производството, кандидатът по мярката трябва да демонстрира пазарен потенциал на готовата продукция  и наличие на суровини за преработка.
  • Разходите свързани с нематериални инвестиции за постигане на съответствие с международно признати стандарти са допустими само когато са част от инвестиционен проект, не като самостоятелен проект.
  • Подкрепа за търговия на дребно не е допустима
  • Финансова помощ се предоставя и за преработка и/или маркетинг на горски

            продукт, но само за микропредприятия и само за инвестици, свързани с

            използване на дървесината като суровина, и е ограничена до работни операции

            извършвани преди индустриалната преработка и без производството на

            мебели, съгласно  приложение № 2 на Наредба  № 18 от 26 юни 2008 на МЗХ.

Допустими кандидати

За подпомагане могат да кандидатстват еднолични търговци или юридически лица, които отговарят на следните условия:

1. Да са микро-, малки или средни предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия ;

2. Да са с не повече от 25 на сто държавно или общинско участие.

3. Да са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите.

4. Да нямат изискуеми задължения към Държавен фонд „Земеделие“.

5. Да не са в открито производство за обявяване в несъстоятелност или не са обявени в несъстоятелност.

6. Да не са в производство по ликвидация.

7. Да нямат изискуеми публични задължения към държавата.

8. Да са вписани в Търговския регистър към Агенцията по вписванията.

Могат да кандидатстват и междинни предприятия ( предприятия, които не са микро-, малки или средни, но са със средносписъчен брой на персонала, по-малък от 750 души, или с годишен оборот, който не превишава левовата равностойност на 200 милиона евро)., отговарящи на условията по  т.2-8.

В случай, че кандидатът преработва само собствени земеделски продукти в продукти от Приложение 1 от Наредба № 18, е допустим за финансова помощ, ако над 50 на сто от неговия доход за предходната година е от преработка на земеделски продукти.

Кандидатите, които са пазари на производители, трябва да имат административна регистрация по Закона за стоковите борси и тържищата

Не се предоставя безвъзмездна финансова помощ в случай, че кандидатът/ползвателят на помощта или негов законен или упълномощен представител попада в някоя от категориите, определени в чл. 93, параграф 1, чл. 94 и чл. 96, параграф 2, буква „а“ от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно финансовия регламент, приложим към общия бюджет на Европейските общности (ОВ, L, бр. 248 от 16 септември 2002 г.).

Не са допустими за подпомагане кандидати/ползватели на помощта:

1. при които кандидатът/ползвателят на помощта или член/ове на управителния му орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, включително прокурист или търговски пълномощник, е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси с лице, заемащо публична длъжност в Управляващия орган или РА, което е участвало при одобряването на заявлението за подпомагане;

2. които попадат в случаите по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

В случай че кандидатът изпълнява проект и не е подал заявка за окончателно плащане по реда на Наредба № 8 от 2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Модернизиране на земеделските стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. (ДВ, бр. 41 от 2008 г.), той не може да кандидатства с проект по мярката.

Допустими дейности

По мярката ще бъдат подпомагани проекти, които водят до подобряване на цялостната дейност на предприятието на кандидата за подпомагане чрез:

  • внедряване на нови и/или модернизиране на наличните мощности и подобряване на използването им, и/или
  • внедряване на нови продукти, процеси и технологии, и/или
  • намаляване  на себестойността на произвежданата продукция, и/или
  • постигане на съответствие със стандартите на Общността, и/или
  • подобряване на сътрудничеството с производителите на суровини, и/или
  • опазване на околната среда (включително намаляване на вредните емисии и отпадъци), и/или
  • увеличаване на производството и използването на енергия от възобновяеми енергийни източници, и/или
  • подобряване на здравето и безопасността и на хигиенните условия на производство и труд, и/или
  • подобряване на качеството и безопасността на храните и тяхната проследяемост, и/или
  • подобряване на възможностите за производство на биологични храни  чрез преработка на първични земеделски биологични продукти, и/или
  • подобряване на защитата и хуманно отношение към животните.

Допустими разходи

Допустими за финансова помощ са следните разходи, предназначени за постигане целите на мярката :

1. Изграждане и/или модернизиране на сгради и други недвижими активи, свързани с производство, преработка и/или маркетинг, включително събаряне на стари сгради и

производствени съоръжения;

2. Закупуване на сгради и друга недвижима собственост, използвана за производството, при условие, че  същите са на територията на МИГ-Елхово;

3. Закупуване и инсталиране на новимашини и оборудване за подобряване на производствения процес и маркетинга, включително чрез финансов лизинг, в т.ч. за:

а) преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване, сушене и съхраняване на суровините или продукцията;

б) производство на нови продукти, въвеждане на нови технологии и процеси;

в) опазване компонентите на околната среда;

г) производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствените нужди на предприятието, както и за продажба в случай на преработка на първична и вторична биомаса от растителни и животински продукти от Приложение № 1 на Наредба 18 от 26 юни 2008 г на МЗХ;

д) подобряване и контрол на качеството и безопасността на суровините и храните;

4. Закупуване на специализирани транспортни средства, свързани с подобряване на производството, осигуряване на суровини и реализация на продукцията, включително чрез финансов лизинг;

5. Изграждане/модернизиране, включително оборудване на лаборатории, които са собственост на кандидата, разположени са на територията на предприятието и са за нуждите на производствения процес, включително чрез финансов лизинг;

6. Материални инвестиции за постигане на съответствие с нововъведени стандарти на Общността съгласно Приложение № 4 на Наредба 18 от 26 юни 2008 г на МЗХ; , включително чрез финансов лизинг, при условие, че  съответствието  бъде достигнато в рамките на 36 месеца от датата, на която стандартите са влезли в сила, съгласно националното законодателство, но не по-късно от датата на подаване на заявката за окончателно плащане;

   8. Закупуване на земя за изграждане на недвижими активи, свързани с производствената дейност;

   9. Нематериални инвестиции за покриване на международно признати стандарти за:

       а) въвеждане на системи за управление на предприятията като ISO: ISO 9001:2008; ISO 14001:2004 (EMAS); ISO 900; ISO/TR 10013:2001; ISO 19011:2002; ISO 27001; системи за Управление, базирани на информационни технологии и др.;

      б) Подготовка за сертификация по НАССР (Анализ на опасностите и контрол на

критичните точки);

      в) Въвеждане на Добри производствени практики в предприятията;

  10. Закупуване на софтуер, включително чрез финансов лизинг;

  11. Разходи, свързани с проекта, като разходи за предпроектни проучвания, такси,

хонорари за архитекти, инженери и консултанти, технико-икономически оценки и анализи, маркетингови стратегии, разработване на бизнесплан, придобиване на ноу-хау, патенти и лицензи, необходими за изготвяне и изпълнение на дейностите по проекта (максималните относителени стойностите на отделните видове разходи спрямо допустимите  са в съответствие с  упоменатите в Наредба № 18 от 26 юни 2008 г. на МЗХ).

 

Закупуването чрез финансов лизинг на активи по т.2, 3, 4, 5, 6, 7 и10 е допустимо, при условие че ползвателят на помощта стане собственик на съответния актив не по-късно от датата на подаване до РА на заявката за окончателно плащане за същия актив.

 

Допустими за финансова помощ са разходите, извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на следните разходи, които могат да бъдат извършени до една година преди датата на подаване на заявлението за подпомагане и не по-късно от 24 месеца (максималния срок за изпълнение на проект по мярката) след подписване на договора с МИГ за отпускане на финансовата помощ:

1. разходи по  т. 11, свързани с проекта;

2. за закупуване на земя, сгради и друга недвижима собственост.

 Недопустими разходи

1. Всички разходи, посочени като недопустими в точка 5.0 на раздел 5

2. Изследвания за разработване на нови продукти, процеси и технологии;

3. Търговия на дребно;

4. Сертификация по НАССР и по други международно признати стандарти.

5. Оперативни разходи, вкл. разходи за поддръжка, наеми, застраховка;

6. Закупуване на нови машини и оборудване, вкл. компютърен софтуер, над пазарната им стойност;

  1. Инвестиции, за които е установена функционална несамостоятелност и/или изкуствено създадени условия за получаване на помощта, с цел осъществяване на предимство в противоречие с целите на мярката;
  2. Рутинна поддръжка на активи, получили инвестиционна подкрепа
  3. Доставка или услуга или част от доставка/услуга, за които кандидатът не е изпълнил условията и реда на чл. 23, ал. 19 и 20 от Наредба № 18
  4. Разходи, за които е установено нарушение на изискванията на чл. 11, ал. 6 и/или 7 от Наредба 18;

Финансови параметри на проектите

Минималният размер на проектите е левовата равностойност на 3 500 евро;

Максималният размер на проектите е левовата равностойност на 100 000 евро

Размер на финансовата помощ

  • 50 % от  общите допустими разходи по проекта за микро, малки и средни предприятия съгласно Препоръка на ЕС 2003/361/
  • 25 % от от  общите допустими разходи по проекта за междинни предприятия
  • 60 %  от общите допустими разходи по проекта за микро-, малки и средни предприятия и 35 % от общите доустими разходи по проекта за междинни пердприятия,  за инвестиции в:

– сектора  на  мляко и млечни продукти, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи мляко и млечни продукти;

–  сгради и оборудване в сектор производство на енергия чрез преработка на първична и вторична биомаса от растителни и животински продукт;

–  сгради и оборудване за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за покриване на собствените енергийни нужди на предприятието;

– сгради и оборудване, свързани с пречистване на отпадните води от производството;

– сгради и оборудване с цел подобряване на енергийната ефективност на предприятието;

Критерии за избор на проекти

  • Кандидатите трябва да предоставят бизнес-план план по  образец  съгласно Приложение № 3 от Наредба № 18 от 26 юни 2008 г като част от процедурата за кандидатстване. Бизнес-планът трябва да съдържа детайлно описание на планираните инвестиции и свързаните дейности. Бизнес-планът трябва да демонстрира по какъв начин изпълнението на проекта ще доведе до подобряване на цялостната дейност на предприятието.
  • В случай, че проектът се отнася до инвестиции за въвеждане на нововъведени стандарти на Общността, помощта ще бъде лимитирана само за микро-предприятия, дефинирани съгласно Препоръка на ЕС 2003/361/EC.
  • В случай на преработка/маркетинг на горски продукти, помощта ще бъде лимитирана само за микро- предприятия, дефинирани съгласно Препоръка на ЕС 2003/361/EC.
  • В случай на пазари на производители само инвестиции, свързани с обновяване на действащи мощности и въвеждане на стандарти на Общността, свързани с хигиенната и с качеството са допустими за подпомагане.

Всички предложения за проекти се проверяват за съответствие с критериите за допустимост. Всички проекти, които отговарят на критериите за допустимост се класират по  приоритетни критерии. Селекцията на проектите ще се извършва на основа на приоритети, които се отнасят до:   

  • Инвестиции насочени директно за опазване на околната среда,
  • Инвестиции за производство на био-енергия и за подобряване на енергийната ефективност
  • Инвестиции за насърчаване на интеграцията между земеделски производители и преработвателни предприятия от хранително-преработвателната промишленост и собственици и/или ползватели на гори и предприятия преработващи горски продукти;
  • Инвестиции за подкрепа на микро  и малки  предприятия
  • Инвестиции за подкрепа на семейни предприятия
  • Подпомагане на земеделски производители и собственици и/или ползватели на гори да добавят стойност

 

В таблицата по-долу са представени критериите, оценъчните показатели и тежестта на всеки критерии и максималния брой точки :

Критерии

Оценъчен показател

Тежест

(точки)

Макс. брой точки

1.

Инвестиции директно насочени за опазване на околната среда

Над 40% от допустимите инвестиционни разходи са директно свързани с опазване компонентите на околната среда

“над 80%” – 60 точки

“над 50%” – 40 точки

“над”40% –  20 точки

60

 

2.

Инвестиции за производство на био-енергия и/или за подобряване на енергийната ефективност

Над 30% от допустимите инвестиционни разходи са за производство на био-енергия и/или за подобряване на енергийната ефективност

“над 80%” – 60 точки

“над 50%” – 40 точки

“над”30% –  20 точки

3.

                                              Инвестиции за насърчава -не на интеграцията между земеделски производители и преработвателни пред- приятия от хранително-преработвателната промишленост и собствrни -ци и/или ползватели на гори и предприятия преработващи горски продукти.

Предприятието има сключени договори с регистрирани земеделски производители за изкупуване на продукцията или със собственици и/или ползватели на гори за изкупуване на дървесината в размер над 50 на сто от преработваната суровина през първата година на бизнес плана

“над 80%” – 60 точки

“над 70%” – 40 точки

“над 50%” – 20 точки

4.

Подпомагане на земеделски производители и собственици и/или ползватели на гори да добавят стойност

Предприятието е/ще преработва над 50 на сто собствена суровина включително от земеделски производители или собственици и/или ползватели на гори притежаващи над 10 на сто дял от предприятието

 “да” – 10 точки

10

5.

Подкрепа за  микро и малки предприятия

Предприятието е класифицирано като микро  съгласно препоръката на ЕС 2003/361/EC  от 6 май 2003

“микро” – 20 точки

“малко” – 10 точка

20

6.

Подпомагане семейни предприятия

В дейността на предприятието, освен собственика са ангажирани и членовете на неговото семейство

“да” –  10 точки

10

Общо

100

Минимална помощ/държавни помощи

Финансова помощ за преработка и/или маркетинг на горски продукти и за преработка на продукти от приложение № 1 в продукти извън приложение № 1 се предоставя в съответствие с условията и разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност към минималната помощ (ОВ,L 379, 28.XII.2006 г., и Българско специално издание: глава 08, том 05) (Регламент (ЕО) № 1998/2006.

Финансовата помощ за един ползвател не може да надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро за период от три последователни данъчни години – годината на плащане и две предходни години. Минималната помощ  за микро-, малки и средни предприятия е в размер 50 на сто от общите допустими разходи по проекта, а за междинни предприятия- 25 %., а за инвестиции, сързани със сектора  на  мляко и млечни продукти, с изключение на производство, преработка и/или маркетинг на продукти, наподобяващи/заместващи мляко и млечни продукти;сгради и оборудване в сектор производство на енергия чрез преработка на първична и вторична биомаса от растителни и животински продукт;сгради и оборудване за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за покриване на собствените енергийни нужди на предприятието; сгради и оборудване, свързани с пречистване на отпадните води от производството;сгради и оборудване с цел подобряване на енергийната ефективност на предприятието е съответно 60%  за микро-, малки и средни предприятия и 35% за междинни предприятия.